Vánočka podle paní Soni Štěpánkové

patří nepostradatelně k dobré národní kuchyni

Vánočka podle paní Soni Štěpánkové

Příspěvekod jaga » 23 lis 2010, 19:44

Tuhle vánočku jsem začala péct poté, co jsem si, už velmi dávno, přečetla rozhovor a vzpomínky Soni Štěpánkové, manželky herce Zdeňka Štěpánka. Vyprávěla, jak její muž velice lpěl na dodržování vánočních zvyků, a mít čerstvou vánočku na snídani na Štědrý den byl jeden z důležitých. Odvahu k pečení mi dodala věta: je to jednoduché a podaří se každému. Těsto zadělávala kolem 9 hodiny večerní, kolem 11 ještě přemísila, o páté ranní začala plést a v 8 byl na stole čerstvý, voňavý výtvor, k velké blaženosti pána domu. Dodržuji i tenhle časový postup, patří už 30 let k vánocům i u nás.
A ty už se kvapem blíží, tak tedy:

60 dkg polohrubé výběrové mouky,
2 žloutky a 1 celé vajíčko,
20 dkg moučkového cukru,
20 dkg másla,
6 dkg droždí čerstvého, nebo 2 sáčky francouzského,
1/4 l mléka,
1 vanilkový cukr,
10 dkg mandlí,
10 dkg rozinek-sultánek,
cca 1 dcl rumu,
1/2 lžičky soli, muškátový oříšek, citronová kůra, na špičku nože šafránu,
vajíčko na potření

Postup:
Přeberu rozinky a zaleji rumem aby byly ponořené, spařím a oloupu mandle a nakrájím na čtvrtky.
Máslo s cukrem utřu do pěny, vmíchám žloutky a poté i celé vejce a ještě dále šlehám, pak osolím, přidám koření, vanilkový cukr a osátou mouku, do ní udělám důlek a postupně přilévám kvasnice vzejíté ve vlažném, oslazeném mléce. Zadělám těsto a mísím, dokud se nepřestane přichytávat na stěny mísy. Tohle všechno ručně, zkoušela jsem i v robotu, ale hand made zaručuje vyšší kvalitu hotové vánočky, nevím proč, ale je to tak. Nechám hodinu kynout na teplém místě, poté přemísím a současně zapracuji rozinky i s rumem a nechám do rána přikryté kynout.Těsto vyklopím na lehce pomoučený, nahřátý vál, rozdělím na devět dílů, vyválím prameny a pletu 4,3,2. Mezi každé patro sypu bohatě mandle, pokud zbydou zapíchám je zvenčí. Nechám ještě chvíli kynout, potřu rozšlehaným vejcem a dám péci do horkovzdušné trouby vyhřáté na 220°C. Jakmile začne vánočka mírně hnědnout, snížím teplotu na 160 a peču cca hodinu, zkouším špejlí.
Je opravdu moc dobrá a povedla se vždycky. Ze stejného těsta peču i velikonoční mazance.
Uživatelský avatar
jaga
Grillman
 
Příspěvky: 115
Registrován: 05 lis 2010, 17:55
Bydliště: Olomouc

Re: Vánočka podle paní Soni Štěpánkové

Příspěvekod Dag » 23 lis 2010, 22:40

Tento recept mne velmi potěšil. Chystám se letos, jak jsem stará, tak poprvé péct vánočku a mám docela trému. Takže takto pěkný předpis navíc ještě s důveryhodným odkazem mně udělal radost. Dag
Uživatelský avatar
Dag
Grillmeister
 
Příspěvky: 299
Registrován: 06 lis 2010, 00:08
Bydliště: Praha 6

Re: Vánočka podle paní Soni Štěpánkové

Příspěvekod Mánek » 24 lis 2010, 06:27

Dag, pokud se na to chystáš poprvé, třeba ti pomůže při pletení vánočky tohle video: http://manek.bloguje.cz/461582-pleteni-vanocek.php

I když ukázku pletení vánoček mám na svých stránkách již několik let, musel jsem odkaz aktualizovat, protože stránky s původním videem již neexistují... :cry:
Nezáleží na výši důchodu, ale na tom, kolikrát ho dostaneme! :D
Uživatelský avatar
Mánek
Vládce vod
Vládce vod
 
Příspěvky: 1226
Registrován: 19 srp 2010, 20:27
Bydliště: Moravský Beroun

Re: Vánočka podle paní Soni Štěpánkové

Příspěvekod Dag » 24 lis 2010, 08:00

Milý Mánku, přes zaplejtání vánočky jsem se dostala na Tvůj rybí blok a tam jsem si s radostí přečetla, že na nakládání lze zakoupit již jen mírně slané slaďové filety v nálevu. Udělal jsi mně velkou radost. Na Vánoce vždy s nostalgií vzpomínám na maminčiny naložené rybičky,ale doposavad mně odrazovala taktéž vzpomínka na dlouhé namáčení ve vodě a pak dokonce v mléku, než ze slanečků zmizela palčivá solni chuť.Doufám, že zakoupit sleďové filety nebude v Praze žádný problém. Ještě jednou děkuji. Dag
Uživatelský avatar
Dag
Grillmeister
 
Příspěvky: 299
Registrován: 06 lis 2010, 00:08
Bydliště: Praha 6

Re: Vánočka podle paní Soni Štěpánkové

Příspěvekod Mánek » 24 lis 2010, 08:31

Dag, problém to určitě nebude, já je v Praze kupoval běžně v Albertu. :)
Nezáleží na výši důchodu, ale na tom, kolikrát ho dostaneme! :D
Uživatelský avatar
Mánek
Vládce vod
Vládce vod
 
Příspěvky: 1226
Registrován: 19 srp 2010, 20:27
Bydliště: Moravský Beroun

Další

Zpět na Moučníky a jiné sladkosti

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron

x