Geneticky modifikované potraviny

Geneticky modifikované potraviny

Příspěvekod drobek » 02 srp 2012, 16:06

Tak já nějak nevím. Pořád se mluví o tom, jak je to špatné, jak nás průmysl a zemědělství krmí jedy a jinými špatnostmi. Nechci tvrdit že to není pravda, ostatně ani nemůžu, všichni a všechny víte, že patřím mezi rejpaly. Ale, kde je vlastně pravda? :o
Už od pravěku se lidí krmili, mimo jiné, zrním a to byla původně jen a jen tráva, respektive travní semena. A lidé si vybírali a čertvíjak dokázali udělat, že zrnka byla čím dál větší. Pak přišly časy, když hodně přeskočím, časy Mičurina, který vyšlechtil lepší jablka a kdo ví co ještě, už si to nepamatuju. Ale co vím jistě je, že on vlastně zasáhl do genetického kódu rostlin, míchal dohromady různé odrůdy aby získal lepší a ještě lepší, a chorobám odolnější. No, jestli tohle není genetické inženýrství, pak nevím už vůbec nic. :roll:
Za mých mladých let, ať nemluvím jen o rostlinách, dojily krávy průměrně 3,5 litru mléka denně. Dnes je to desetinásobek, díky čemu? Ano díky šlechtění a křížení plemen, aby dojily víc a přitom byly odolnější chorobám. Takže jsme zas na začátku. Lidé míchají přírodou od nepaměti, ale teď je z toho najednou takovýhle problém.
Já nechci ani omylem tvrdit, že jen já mám pravdu a zbytek lidstva ne. Četl jsem na tohle téma zajímavý článek, a obávám se, že by na tom mohlo něco být. BB

Co myslíte?

A nakonec to musím trochu nabourat. Totiž, dočetl jsem se, jak jsme dlouhá léta šlechtili (=geneticky upravovali) rajčata, aby byla červenější. Dnes jsou, ale když je koupíte, nemají chuť. Nemají, to nemůže nikdo popřít. Ale teď mi vysvětlete, jak je možné, že když koupím sazeničky a dám je doma na záhonek, rajčata jsou chuti přímo delikátní. Jak to? Vždyť by to mělo být z úplně stejných semínek.

Jediné vysvětlení které mně napadá, a obávám se nemusí být daleko od pravdy je, že z nás zase někdo dělá blbce. Je to snad poprvé?
rajcata.jpg
rajcata.jpg (31.7 KiB) Zobrazeno 3183 krát
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: Geneticky modifikované potraviny

Příspěvekod iva » 04 srp 2012, 16:23

Michale, zrovna teď dumám nad tím, že když jsem kdysi kupovala v zimě v obchodě rajčata, která byla krásně červená a nepochybně ze skleníku, neměla vůbec žádnou chuť. Už několik let je nekupuji a netrpělivě čekám, až budou dozrávat v našem zahradním skleníku. Ty trhám zrovna tak červená a chuť mají úplně jinou, opravdu rajčatovou. Když se třeba panímámě podaří utrhnout ještě ne úplně zralá, krásně dojdou za oknem nebo na terase a chuť je pořád dobrá rajčatová. Nějak to nedokážu pochopit.
Uživatelský avatar
iva
Grillman
 
Příspěvky: 137
Registrován: 05 lis 2010, 10:06
Bydliště: Oleška - Středočeský kraj

Re: Geneticky modifikované potraviny

Příspěvekod drobek » 04 srp 2012, 16:47

Chtěl jsem rozpoutat diskusi na tohle téma, protože nám to všem leží na srdci a hlavně v žaludku. Nezastávám se těch potravin, nic není dál od pravdy.
Můj názor, je že je rozdíl, a velký mezi pomáháním přírodě, to je právě Mičurin (na příklad), a znásilňováním přírody, genetickou modifikací. Nejhorší na tom je, že se dodnes neví co to s námi, myslím populaci a to nejen lidskou, provede. Prostě nevyzkoušeno, zastánci se hájí tím, že je nás na planetě moc a musíme se starat o výrobu jídla pro všechny. Blbost, prosím pěkně. V Česku se nepěstuje česnek, protože ho v Číně vypěstují levněji a protože Španělští zemědělci by neměli odbyt pro ten jejích. Možná (asi určitě) je to zkreslené ale už určitě tušíte co chci říct.
Tady v Americku třeba už neexistuje nemodifikovaná kukuřice a tak kdo má trochu rozum tak to nejí.
Za úplný vrchol hnusu považuju co dělají se zvířaty, respektive s masem. Už jsem tady jednou psal o růžovém slizu, (pink slime). Tak zvaná letní klobása (summer sausage) je z hovězího a lepí se na zuby, pro nás zcela nepoživatelná. Šunka je jedině lisovaná, a ještě prosáklá slanou vodou. Mleté maso, tím se dotýkám diskuse o sekané, kupuju, ale v jednom jediném obchodě, kde maso melou z ořezu a známá řeznice by mi neprodala to, co by sama nejedla. Tam kupuju i hovězí, pro vepřové chodím jinam, kuřata ještě jinde, a organická. Ne že bych organické musel mít, ale jednou jsme zkusili a už nikdy jinak. Pro tu chuť. Klobásy a salámy v Ruském obchodě, od ruského výrobce. A tak je to vlastně se vším.
Včera jsem měl příležitost ochutnat u stánku rajče ze skleníku a polní. I kdybych byl slepej, hluchej a blbej, musím poznat co je co. Polní ještě nebyla tak červená, ale zato měla chuť. Takže, ten článek o tom jak vyšlechtili červená rajčata pro prodej, a musí začít znovu aby měla chuť je pěkná lež.
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová


Zpět na Co se kde nevejde

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků

x