Havajská sůl

Havajská sůl

Příspěvekod j3david » 29 čer 2012, 17:08

Na své poslední cestě jsem přišel k příležitosti o které jsem neměl moc možností uvažovat. Bylo to kup, nebo nechej být. Takže jsem si přivezl pytlík "havajské soli". Čím mne zaujala je to že je černá jako uhlí! Takže zajímavé, nicméně namístě je otázka: "Je to k něčemu dobré?" Nebo je to jenom atraktivní ozdoba stolu? Máte někdo s tímto nějakou zkušenost? Jo - abych nezapoměl ... ač černá, je skutečně slaná :P
Wiking
Uživatelský avatar
j3david
Grillmeister
 
Příspěvky: 257
Registrován: 16 čer 2012, 09:28

Re: Havajská sůl

Příspěvekod drobek » 29 čer 2012, 18:31

Jen jsem o ní slyšel, nikdy neviděl natož ochutnal :o že by proto, že Hawai je vlastně USA? :lol: Možná někde ve speciálních obchodech k mání je, to jo, ale necítím potřebu ji hledat. :roll:
Má nějakou zvláštní chuť nějakým směrem? Podle toho by se snad dalo určit k čemu, krom ozdoby stolu, by to mohlo být.
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: Havajská sůl

Příspěvekod parles » 29 čer 2012, 22:25

Viděl jsem tuhle sůl v Německu. Je černá, protože je v ní zamíchaný popel z Havajských sopek. Údajně jde o pravěkou mořskou sůl, která obsahuje nezvyklé množství zdraví prospěšných minerálů, ale je tak drahá, že mě přešla chuť.
To nejlepší teprve přijde!
Uživatelský avatar
parles
Grillmeister
 
Příspěvky: 195
Registrován: 05 lis 2010, 08:21
Bydliště: Děčín

Re: Havajská sůl

Příspěvekod j3david » 30 čer 2012, 05:15

No - ochutnáno "jen tak ..." to kromě toho že je to slané nějakou zvláštní chuťovou odlišnost neregistruji. Proto jse taky sem dal ten dotaz jestli náhodou někdo neví o něčem (o receptu, o technice grilování, přípravy atd.) v čem by se nějak projevila "jedinečnost" této soli projevila a třeba se to chuťově nějak projevilo. Zdá se tedy že ne. Takže jedinečnost je kromě ceny :AD v tom že je černá což může budit jistý údiv. No naštěstí jak jsem uvedl to byla koupě příležitostná a v tomto případě i cenově ne tak závratná.
Wiking
Uživatelský avatar
j3david
Grillmeister
 
Příspěvky: 257
Registrován: 16 čer 2012, 09:28

Re: Havajská sůl

Příspěvekod Stan » 06 črc 2012, 15:22

Ačkoli to nepochybně není totéž, třeba to k něčemu bude.
Možná, že se to chová podobně.

ČERNÁ SŮL

Černá sůl (kala namak) je nerafinovaná stolní sůl s výraznou siřičitou vůní, která se těží ve vulkanických oblastech Pákistánu a Indie. Oproti tomu, co napovídá její název, je růžové barvy a má jen slabou slanou chuť (vzhledem k vysokému obsahu minerálních látek). V indické kuchyni se často používá jako doplňkové koření. Její blahodárné účinky na organismus využívá i ajurvédská medicína a například v USA je prodávána v podobě prášku, který je téměř bez zápachu.
Černá sůl není běžná sůl, nepřidávejte ji prostě na cokoliv. Má úplně jinou chuť než stolní nebo mořská sůl a proto je ani nemůže ve vaší kuchyni zcela nahradit.


Je hlavní složkou "chaat masala" – směsi koření určené zejména k čerstvému ovoci (např. jablka a banány). Můžete s ní dochutit třeba i zeleninový salát, čerstvé ředkvičky nebo řepu. Vždy ji skladujte v těsně uzavřené nádobě, aby si zachovala svou typickou vůni. Zejména ze začátku ji nepoužívejte v množství jako klasickou sůl, ale raději méně.

Vhodné použití černé soli:
na čerstvé krájené ovoce
do polévek
do salátů
k rybám
na některé druhy masa
pražené kešu oříšky
domácí ovocné limonády
čerstvé jogurtové zálivky a omáčky

Zařadit ji můžete i při zdravotních potížích:
pomáhá správnému trávení
může přispět ke zlepšení zraku
pomáhá snižovat vysoký krevní tlak
může pomoci při pálení žáhy
obsahuje vysoký podíl železa

Zdroj: http://www.gurmankoreni.cz/clanky/zajim ... zna-nevite
Stan
 


Zpět na Co se kde nevejde

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků

x