Transylvánský - székely guláš

a vše co k tomu patří a to jsou i přílohy

Transylvánský - székely guláš

Příspěvekod drobek » 17 úno 2012, 15:44

Tak jsme na Kudlance.cz pustili do převeliké diskuse na téma superbowl a jak je to odporné (podle některých) když se hromada lidí sejde a žere a žere a pije.
Chtěl bych vám napsat o tom, jak jsme se sešli s našimi zdejšími přáteli - ve složení Bruce, pilot stíhačky v důchodu, Lynn, jeho manželka, taky v důchodu, Ron, řidič kamionu a Rhonda, úřednice v nemocnici, kde pracuje i Anička. Ta se zúčastnila taky, pochopitelně; no a já, jak bych mohl chybět.
Ano, nebylo to zrovna v tu neděli, kdy se hrál superbowl; sejdeme se kdy chceme a kdy nás zrovna napadne. Jen zrovna nevím, jak to naše mecheche nazvat - nějak se mi příčí napsat párty, mejdan to taky není, rozhodně ne ten český. Raut? Jednak to nic podobného nebylo a česky to rozhodně také není... ale vy už víte, o čem mluvím a jistě mně někdo opraví, že. Předem mu nebo jí dávám za pravdu. Probrali jsme politiku, pak náboženství, pak politiku, pak příští volby, potom politiku a víc nevím. K pití jsme si dali basu Primátora, dámy pily Merlot a náhle.....
A teď jaké to bylo: napadlo nás pohostit přátele českou večeří a co by k tomu bylo vhodnějšího, než pořádný segedinský guláš, že ;)
gulas.jpg
gulas.jpg (55.16 KiB) Zobrazeno 1943 krát

Před několika lety se mi dostala do ruky knížka od Josepha Wechsbergera, „The Cooking of Vienna's Empire“, což překládám „Jak se vařilo za Rakouska“. Mám tu knížku rád, je to průvodce vařením v jednotlivých státech císařství, s ukázkami receptů. A jak už asi uhádnete, z ní je i ten následující. Jak známo, hranice mezi Maďarskem a Rumunskem se několikrát posunuly a tak dnes už nikdo neví, zda je tenhle recept maďarský nebo rumunský... Posuďte proto sami:

Ingredience
0,5 kg kyselého či marinovaného zelí
2 lžíce sádla
1 jemně nasekaná cibule
1 stroužek česneku, utřený
2 lžíce sladké papriky
0,7 l vývaru
1 kg vepřového masa z ramínka, bez kostí, nakrájené na kostky
1 ½ lžičky kmínu
3 lžíce rajského protlaku
1 dl kysané šlehačky
1 dl šlehačky
2 lžíce mouky

Postup
Ze všeho nejdřív ochutnejte zelí, ještě za syrova. Některé je kyselé jako šťovík, některé je tak akorát. Jaké je zelí teď, taková bude kyselost guláše na konci vaření. Takže podle jeho kyselosti si vyberete následující:
a) Neuděláte nic, zelí je akorát.
b) Propláchnete zelí studenou vodu, scedíte do sucha.
c) Necháte je stát ve vodě 10-20 minut a pak scedíte do sucha.

A pokračujeme:
Rozpusťte sádlo, zasmahněte cibulku, přidejte česnek a znovu osmahněte. Odhrňte cibuli na stranu, přidejte papriku a nechte „vykvést“. Přidejte polovinu vývaru, přiveďte do varu a vložte maso. Navrch dejte zelí a posypte kmínem. Smíchejte zbytek vývaru s protlakem, směs nalijte navrch. Přiveďte do varu, a pak zvolna duste, až je maso měkké. Pokud šťávy podezřele ubývá, přilijte vodu, zelí musí být vlhké. Znova ochutnejte, po zamíchání samozřejmě a podle toho upravte poměr kysané a normální šlehačky. Tady se dá doladit kyselost. Smíchejte obě šlehačky a mouku, vmíchejte do pokrmu. Poduste ještě 10 minut.
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Zpět na Vepřové maso

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron

x