Štědrovečerní rybí polévka

Štědrovečerní rybí polévka

Příspěvekod Dag » 30 lis 2010, 23:14

Štědrovečerní rybí polévka

500g rybích hlav
kousek cibule
3 ks nového koření
kousek celeru a mrkve

1 lžíce másla
1 lžíce dětské krupičky
100 g celeru
50 g mrkve
50 g petržele
kousek celého, oloupaného zázvoru
sůl a pepř
hrst na jemno nasekané zelené petželky

2 den staré žemle, nakrájené na kostičky a osmažené na másle.

Kapří hlavy omyji a vykrojím z nich skřele. Kdybych to neudělala vývar by byl trochu nahořklý.
Také vydloubnu oči, ty nemají na chuť polévky žádný vliv, ale vařené nevypadají dobře
Znovu omyji, dám do hrnce a zaleji asi dvěma litry studené vody.
Přidám cibuli a kousky zeleniny
osolím, opepřím a přidám nové koření
Vařím asi půl hodiny.

V jiném hrnci osmažím na lžici másla dětskou krupičku
Přidám na hrubo nastrouhanou zeleninu a ještě chvíli smažím
Zaliji procezeným vývarem z rybích hlav. / do cedníku dám kousek plátýnka, aby byl vývar pěkně čistý/
Osolím, opepřím
Přidám kousek zázvoru
A chvíli povařím

Před podáváním přidám drobné kousky masa, které jsem obrala z hlavy a zelenou petrželku
K polévce podávám na kostičky nakrájenou osmažené žemle
Uživatelský avatar
Dag
Grillmeister
 
Příspěvky: 299
Registrován: 06 lis 2010, 00:08
Bydliště: Praha 6

Re: Štědrovečerní rybí polévka

Příspěvekod jaga » 30 lis 2010, 23:31

U nás rybí polívku vaří můj muž, já mám dost problém sahat na rybí maso, natož hlavy :AE , ale jím všechno z ryb, mořské živočichy přímo miluju..... o této polévce vím, že je pro mého muže důležité, mít dost mlíčí a jiker do zavářky, jinak ji připravuje stejně, bývá k večeři, na oběd vařím já zelňačku s houbami, už se těším :AF
Uživatelský avatar
jaga
Grillman
 
Příspěvky: 115
Registrován: 05 lis 2010, 17:55
Bydliště: Olomouc

Re: Štědrovečerní rybí polévka

Příspěvekod drobek » 01 pro 2010, 00:12

Já bych se taky těšil, ale v téhle zemi kapři nejsou. Pro ně je to plevelná ryba. Když jim rybník zaroste řasami a trávou, vysadí kapry, a až to spasou, vymlátí je elektrikou. Barbaři.
Tady nesmí mít ryba na talíři kosti, i v restauraci. Kdyby našel host kost, bude žalovat restauraci. No není to hrůza?
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: Štědrovečerní rybí polévka

Příspěvekod Pajaska » 01 pro 2010, 00:49

Já dělávám tuto polévku maličko jinak.Uvaří se hlava a ploutve ve vodě s pepřem,solí a pak scedí a obere maso.Vývar necháme.Zvlášť se uvaří vnitřnosti mlíčí ,jikry.Zcedí a očistí a přidá k masu.Vývar se nechá.Na másle se osmahne kořenová zelenina a zalije vývary.Povaří se a zahustí trochou jíšky z hl.mouky a másla.Okoření se solí a muškátovým květem a bílým pepřem a přidá maso a vnitřnosti z kapra a krátce se povaří.Přidáme petrželku.Jako vložka se dává kostičky housky osmahlé na trošce oleje nebo jen nasucho. Není ale nutné.Je skvělá.
Pajaska
 

Re: Štědrovečerní rybí polévka

Příspěvekod Dag » 01 pro 2010, 08:56

Pajasko, nepochybuji, že Tvoje polévka je skvělá. Na Štědrý den si všichni dáváme záležet. Ale ta moje je lehká, bezjíšková, dětská krupička vytvoří jenom iluzi malých jiker a lehká je proto, že po polévce přijde ještě mnoho dalších dobrot a je třeba, aby na ně bylo dost místa.
Uživatelský avatar
Dag
Grillmeister
 
Příspěvky: 299
Registrován: 06 lis 2010, 00:08
Bydliště: Praha 6

Další

Zpět na Polévky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

x