Grandhall - zajímavý design a kvalita

Grandhall - zajímavý design a kvalita

Příspěvekod Mirďa » 01 srp 2012, 20:39

argon-223.jpg
argon-223.jpg (2.16 KiB) Zobrazeno 5174 krát
gti-3.jpg
gti-3.jpg (1.45 KiB) Zobrazeno 5174 krát
maxim-423.jpg
maxim-423.jpg (1.81 KiB) Zobrazeno 5174 krát
t-gril.jpg
t-gril.jpg (1.89 KiB) Zobrazeno 5174 krát

Více informací a modelů naleznete zde.

Svěřte se se svými zkušenostmi a postřehy s tímto typem grilu. Vždyť nejlepší recenze je ta, kterou uživatelé napíšou sami a zájemcům o koupi dají možnost aspoň teoreticky zjistit co a jak.
Uživatelský avatar
Mirďa
Ze světa grilu
Ze světa grilu
 
Příspěvky: 277
Registrován: 01 čer 2012, 20:15
Bydliště: Trnávka, okr Nový Jičín

Re: Grandhall - zajímavý design a kvalita

Příspěvekod j3david » 02 srp 2012, 08:43

Tak jo – pustím se do jakési „recenze“. Předesílám ovšem, že jsem se stal majitelem mého prvního grilu, takže nemám srovnání s jinými. Popíšu tedy mé očekávání, jak byly nebo nebyly naplněny, ale nedokážu srovnávat zda by byly v případě jiného grilu naplněny lépe nebo hůře. Na svých cestách jsem především v Americe (teď mám na mysli kontinent, nejen USA) vždy obdivoval ty jejich plynové grilovací stroje, nablýskané nerezové, nebo žárově černěné „kuchyně“ v cenách třetinových oproti tomu co se nabízí v Evropě ... a za menší a méně vychytané grily. Říkal jsem si ze jednou až budu velký si takový gril koupím a třeba si jej i nechám poslat z té Ameriky.
Mezitím ovšem čas plynul, ceny i u nás se trochu umoudřily, já jsem už dosáhl dostatečné velikosti a když jsem objevil v nabídce jednoho e-shopu gril Grandhall Argon řekl jsem si že to by mohlo být ono. Měl jsem následující požadavky:
• Dostatečně velká grilovací plocha
• Určitě ne lávové kameny nebo nějaké keramické pelety kvůli hygieně.
• Boční hořák/vařič
• Kolečka k pojezdu – předpoklad přemisťování na zahradě
• Rožeň s pohonem
• Snadné čištění
• Možnost dokoupení dalších vychytávek, náhradní díly, servis
Protože rozdíl mezi velikostními variantami s označením 223 a 227 byl cenově minimální, technicky má 227 větší grilovací plochu a jeden hořák navíc, zvolil jsem 227 v ceně okolo 16.000,-. K tomu jsem si hned objednal rožeň s motorkem za cca 1.600,- Kč. A nepromokavou plachtu na přikrytí. Jo - soupravu pro připojení na plynovou bombu (regulátor s maticí s levým závitem a hadicí) bylo nutno objednat zvlášť ... teď si nevzpomenu kolik to stálo, ale byla to nějaká stokoruna.
Zásilka mi přišla kurýrní službou na paletě v rozebraném stavu. Složit to nebyl velký problém, návod na poskládání byl obrázkový, srozumitelný. I kdybych neměl doma žádné nářadí, všechny potřebné klíče, imbusy apod byly přiloženy. Nechybělo nic. Poskládání mi trvalo něco kolem hodiny, nespěchal jsem. Po zkompletování mi ovšem zbyla paleta nestandardní velikosti a spousta kartonů, krabic a polystyrenových výplní. Takže z palety a krabic jsem na zahradě udělal vatru, polystyrény šly do tříděného odpadu mezi plasty.
Nepříjemným překvapením bylo, že gril nemá „záda“. Prostě i když zepředu jsou ve spodní části elegantní dvířka na magnetky, zadní stěnu to nemá. Asi se předpokládá že stojí někde u stěny. Umístění někde uprostřed zahrady tedy nabízí pohled do úložného prostoru zezadu. Nehledě na to že věci odtamtud vypadávají. Ale prý jsou takto řešeny všechny grily ... no nevím. Když už mám zepředu dvířka, tak by nškodilo ten prostor vyřešit tak aby to skutečně byl prostor skladovací.
Vlevo od grilovací plochy je pracovní plošinka z černěného nerezového plechu, vpravo je pod poklopem boční vařič. Další věc která mi chybí jsou nějaké ty háčky a pověšátka na nářadí jak jsem viděl v materiálech jiných grilů. Takže jsem si uložil domácí úkoly:
1. Dodělat si odnímatelnou zadní stěnu úložného prostoru. Odnímatelná musí být protože tudy se provádí výměna plynové bomby, vyjímání a čištění „dna“ grilu a čištění odkapávače tuku.
2. Dodělat si háčky na pověšení nářadí.
Plynová bomba se vkládá do stroje zezadu, skutečně se tam vejde desetikilová, je na ni tam šikovný držák a přitahuje se popruhem takže ani při nějakém tom přesouvání grilu po zahradě nevypadne, nekvedlá se a nedrncá. Zabírá polovinu spodního prostoru. Ale to že bomba je uvnitř považuju za klad. Kolečka to má velké, pevné, s brzdami.
Dno grilovacího prostoru je tvořeno prolisovaným plechem se spádem do otvoru pod kterým je zavěšena mistička pro zachycování tuku. Obojí je přístupné ze zadní strany, vyjímatelné bez problémů.
Samotný grilovací prostor je vybaven z poloviny smaltovaným roštem (tvořeným dvěma vyjímatelnými díly) a druhá lopovina je tvořena litinovou deskou/plotnou. Ta je oboustranná, z jedné strany je hladká, na druhé straně má drážky jako steaková pánev. Deska je šikovně tvarovaná, vyspádovaná tak, že tuk z ní odkapává otvorem který zajišťuje že nekape na hořák, ale protéká mezi hořáky na výše zmiňované dno a po něm do odkapávače. Moc šikovné. Dá se to samozřejmě všelijak kombinovat, například tak že deska se posune doprostřed a rošty se dají jeden vlevo a jeden vpravo. Myslím že to je docela dobře využitelné na nepřímé grilování.
V základní sestavě tedy polovina plochy jsou rošty, polovina je litinová plotna. Hořáky pod tím vším jsou kolmo dopředu, trubkové s hřebenovým plamenem. Tři hořáky jsou kryty „flame tamery“ dva hořáky tyto kryty nemají, nad nimi se předpokládá poloha té litinové desky. Kryty hořáků jsou umístěny volně, takže při přeskládání roštů a plotny je možné přeskládat i kryty. Nicméně přestože mne existence plotny potěšila, rozhodl jsem se ještě pro variantu že bych chtěl grilovat na roštech po celé ploše doobjednat dva díly roštu a dva další kryty na hořák.
Víko je smaltované, s teploměrem, neprůhledné. Držadlo i při maximálně rozpáleném grilu není tak žhavé že vy hrozilo popálení. Teplé, horké jo – ale i holou rukou jde víko zvednout. Pod víkem v zadní části je ještě po celé šířce grilu odkládací/přihřívací rošt. Ten je volně položen na bočních úchytech, je snadno vyjímatelný. Je nutné jej vyjmout při použití rožně s objemnějším kusem.
Gril neobsahuje zabudovaný kouřový box, flavorizer a podobné hračky, ale to se dá dokoupit. Doporučuju kouřový box který lze umístit na hořáky a tudíž nezavazí na grilovací ploše. Kouřový box naplněný dřevěnými lupínky předem namočenými např. ve víně posová samotné grilování o level výše.
Tak to by bylo asi tak vše pokud jde o technické řešení. Teď samotné grilování. Zapalování hořáků se provádí jiskrou tlačítkem mezi ovládáním prvního a druhého hořáku. A právě jenom první a druhý hořák lze zapálit jiskrou, takže je nutné začít u nich, další hořáky potom už chytají od hořících pouhým otočením ovládacího kolečka. Jiskra zároveň jde i na přídavný boční vařič. Mám gril krátce, ale chytá to zatím spolehlivě. Do grilování na tomto grilu jsem zamilovaný. Za tu krátkou dobu co jej mám jsem vyzkoušel s velkým úspěchem ugrilovat různá masa, ryby, zeleninu, pomalé grilování, steaky, „uzení“ žeber (pomocí kouřového boxu) ... no a můžu se pochlubit že se mi prozatím nic nepodařilo pokazit. Vím že tento úspěch nemůže být způsoben rukama, takže jednoznačně je to grilem. Teď v létě vlastně už ani jinak o víkendech nevaříme než venku na grilu. Dá se díky bočnímu vařiči připravit prakticky celý oběd včetně polévky a kafe po obědě. Pro pivo se ovšem musí seběhnout dolů na sedmý schod do sklepa.
Nicméně ještě o jedné nepříjemné věci se zmíním - čištění. Asi to bude u všech plynových grilů podobné. Po několika grilováních kdy jsem samozřejmě kartáčem vždycky očistil rošt a případně i litinovou plotnu vznikla na dně grilu vrstva odkapaného tuku spolu se zkarbonizovanými kousky ... takový skoro „asfalt“. To asi není nic výjimečného u plyňáků. U prilů na dřevěné uhlí toto asi nehrozí protože toto vše shoří. Nějakou dobu jsem si říkal – nic se neděje, ono to stéká do odkapávače ... a tento jsem občas vyprázdnil a dosucha vytřel. Nicméně tato „asfaltová“ vrstvička na dně a na takových bočních pleších pod hořáky pořád nějaká zůstávala. Byl jsem v klidu. Víkend skončil, gril jsem uložil k spánku do dalšího pátku, přikryl černým obalem. Přes týden udeřily vedra, do černého neprodyšného nepromokavého obalu pražilo slunce. V pátek když jsem obal sundal mne mohl porazit smrad ze žluklého tuku! Takže hned zapálit na plné pecky, nechat vyhořet a zkarbonizovat co se dá. Smrad zmizel během desti minut, což o to, ale tuto zkušenost už nechci opakovat. Po tomto „vypálení“ jsem nechal gril zchladnout a pustil se do čištění. Rošty a plotna nejsou problém, kryty na hořáky taky ne, vše řešil ocelový kartáč promptně a bez problémů. Dno grilu a odkapávač se dají vytáhnout zezadu, tyto bylo nutno vytřít papírem od mazlavého „asfaltu“, nakonec jsem to ještě vystříkal chemickým čističem (pěnou ve spreji) a bylo hotovo. Trošku problém je ale vyčistit takové šikmé boční plechy pod hořáky. Ty i při odebrání krytů hořáků nejsou moc dobře přístupné a jednou vytáhnout jako například dno. Přitom na nich je směs zkarbonizovaných kousků (více) a mazlavého asfaltu (méně). Protože je toho karbonu více, je ta vrstva málo „pohyblivá“, ale ještě je pořád dost mazlavá aby se dala snadno odřít kartáčem. Tady jsem si musel pomoct dlouhým ocelovým kartáčem po předchozím vystříkání čisticí pěnou. Tady je to trochu pracnější. Ale jde to. Nicméně pro mne pro příště ... čistit hned jakmile skončím grilování a nepředpokládám že budu pokračovat příští den. Nechat to do příštího víkendu je vražedné zvláště v letním období.
Wiking
Uživatelský avatar
j3david
Grillmeister
 
Příspěvky: 257
Registrován: 16 čer 2012, 09:28

Re: Grandhall - zajímavý design a kvalita

Příspěvekod Mirďa » 02 srp 2012, 09:42

No vida, pěkně jsi to popsal to se musí nechat a nchválím. Dovolím si k tomuto doplnit několik mých postřehů a detailů. U modelu Argon 223 je na rozdíl od Argonu 227 grilovací plocha členěna v poměru 2:1, tedy dvě třetiny rošty a třetina tál. Dá se dokoupit i velký tál a tím se poměr obrátí na dvě třetiny tál a jedna třetina rošt.

Zadní stěna grilu tam opravdu není, nevím proč ale je to jediný gril od této značky, který prostě zadní stěnu úložného prostoru nemá, to je fakt a s tím se moc nedá dělat, než že si ji člověk tak nějak dodělá doma, pokud jí tam potřebuje. Ptal jsem se na to dodavatele, proč to tak je a říkla mi že se na to taky ptal u výrobce a bylo mu odpovězeno že se předpokládá že gril bude zády u zdi nebo něčeho podobného. Holt nemůžeme mít všechno. Pravdou je že ve volném prostoru to vypadá zvláštně. Nic méně to nesnižuje jeho kvalitu.

Připojovací sadu pokud vím dodává dealer v ceně grilu, aspoň já to takto prodávám, takže pokud si někdo za to u této značky účtuje beztak ze tři stovky, tak vydělal.

Je pracdou že háčky na pověšení tam žádné nejsou, nic méně tohle jak jsem zjistil je dost subjektivní záležitost onoho daného člověka jestli je chce nebo ne. Já osobně jejich přítelem nejsem, neboť to zdržuje od grilování, pořád něco věšet a pak to zase sundávat. Raději to odložím na polici a pak to mám hned po ruce. Po grilování nářadí stejně schovávám a určitě bych ho nenechal jen tak viset na grilu. Jak říkám je to hdně subjektivní.

Kouřový box je pro plynový gril skvělá věc, člověk u toho nepříjde o vůni dřeva, jsem rád že se Ti Jardo box osvědčil. Né všechny značky plynových grilů tuto možnost použití nabízí, to je další přednost tohoto grilu.

Čištění, to je kapitola sama o sobě. výhodou je že opravdu spoustu dílů člověk vytáhne a očistí pohodlně. Bohužel na pevných částech grilu to je trošku práce. Dost záleží na tom jak moc tučné pokrmy se připravují a kolik toho tuku odkape. Samozřejmě pod rožeň mohu dát odkapovou misku položenou na roštu. Pokud ale dělám na roštu, tak to holt kape do grilu. Můžu ubezpečit že i grily na uhlí mají pod roštem ten "zkarbonizovaný asfalt". Osobně u Argonu mám plastovou špachtli a pokud vím že jsem dělal tučné věci a tuk prostě kapal, tak jej seškrábnu až gril vychladne ale ještě je dostečně teplý aby se ta vrstve dala dobře setřít. Pravda druhý den už to není ono a po grilování které nezřídka končívá po půlnoci, to taky kašlu. Nic méně u grilování platí, čisti, čistit, čistit. Kvalitní chemický čistič dost pomůže.

Neocenitelnou předností tohoto modelu je jeho výkon, má jej na rozdávání a člověk to ocení hlavně když griluje při otevřeném víku, kdy pořád musí něco otáčet, plná zahrada hostů, různě dlouhá příprava různych potravin a nemá smysl co 30 vteřin víko otvírat a zase zavírat pořád dokola. Přeci jen plyn není uhlí. při zavřeném víku je to pohoda, při otevřeném teplo tak nějak "rychle mizí" a tam potom dostatečný výkon jeden ocení.

Možnost použití 10 kg PB láhve je si myslím víc než příjemný bonus, hlavně když ji spoustu lidí má doma, nabo má možnost si ji tak nějak opatřit.

Myslím že gril nabízí velmi dobrou kvalitu za velmi dobré peníze a to v obou velikostních variantách.

Jaké jsou Vaše zkušenosti s tímto grilem???
Uživatelský avatar
Mirďa
Ze světa grilu
Ze světa grilu
 
Příspěvky: 277
Registrován: 01 čer 2012, 20:15
Bydliště: Trnávka, okr Nový Jičín

Re: Grandhall - zajímavý design a kvalita

Příspěvekod j3david » 02 srp 2012, 10:21

Jenom poznámka k té připojovací sadě. Teď jsem vyhledal fakturu ... jo máš pravdu, je tam, ale s cenou 0,- Kc. Já jenom že jsem objednávku tenkrát skládal tak si pamatuju že jsem musel zvolit extra že tu sadu chci.
Wiking
Uživatelský avatar
j3david
Grillmeister
 
Příspěvky: 257
Registrován: 16 čer 2012, 09:28

Re: Grandhall - zajímavý design a kvalita

Příspěvekod Mirďa » 02 srp 2012, 10:59

JoJo, ale sada by tam mněl být automaticky, bez dotazování jestli ji chci. Důležité že jsi ji mněl za "O" :lol:
Uživatelský avatar
Mirďa
Ze světa grilu
Ze světa grilu
 
Příspěvky: 277
Registrován: 01 čer 2012, 20:15
Bydliště: Trnávka, okr Nový Jičín

Další

Zpět na Grandhall

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

x