"Smažený" květák bez smažení a vlastně skoro bez práce

Vše v čem se maso nenachází. Uuuuuha

"Smažený" květák bez smažení a vlastně skoro bez práce

Příspěvekod drobek » 27 črc 2012, 14:32

Kdo nemá rád smažený květák ať nečte dál. Tenhle recept přidala Anka do komentářů v Kudlance.cz, a protože my květák moc rádi, a protože mně to zaujalo, musím se o to podělit. Znovu opakuju, není to recept můj, cituji doslova Anku.
IMAG0323.jpg
IMAG0323.jpg (67.59 KiB) Zobrazeno 5580 krát

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

středně velký květák,
půl hrnku hladké mouky,
2 vejce,
sůl,
půl hrnku vody,
olej,
strouhanka

POSTUP PŘÍPRAVY

Vodu, mouku, vejce a sůl dáme do větší mísy a rozmícháme vidličkou (přidávám tip z komentářů - už do těstíčka přidat i strouhanku).
Květák rozebereme na drobné růžičky asi 3cm v průměru (můžeme krátce povařit v páře, ale není to nutné) a přisypeme do těstíčka.
Promícháme - tak, aby se všechny růžičky obalily těstíčkem, a rozložíme na vymaštěný plech (pečicí papír, lehce potřený olejem, zajistí taky bezpracný úklid).
Posypeme strouhankou.
Další tip z poznámek - pokladení plátky másla zajistí dokonalé zezlátnutí. Pečeme na střední výkon přibližně půl hodiny.
Jakmile je květák téměř měkký, zvýšíme teplotu a necháme zezlátnout.
Pokud je barva už červená, ale květák stále není měkký, přikryjeme alobalem a zvolna dopékáme (já k tomuto účelu používám papír od másla nebo Hery).
Záleží na typu trouby, v horkovzdušné to šlo rychleji. Chutná skoro jako pracně ručně obalovaný, ale je to desetkrát rychlejší.. ,o)
IMAG0323.jpg
IMAG0323.jpg (67.59 KiB) Zobrazeno 5580 krát

Poznámky na základě připomínek:
Květák samozřejmě dáváme jen v jedné vrstvě. Těstíčka nesmí být moc, jinak steče na plech a spálí se. Péct na nejvyšší příčce, jinak květák změkne, ale zezlátnout nestačí. V každém případě se řiďte podle vaší trouby - horkovzdušná peče jinak než klasika, elektrická jinak než plynová.
Na závěr poznámka moje: Nedal jsem strouhanku do těstíčka ale nasypal navrch, něco těstíčka steklo a na alobalu se udělaly nesmírně chutné připečánky. Pro první pokus jsem nedal sýr, ale příště bude, do těstíčka. Musím zkusit oboje. Jako strouhanku používáme už dlouho Panko, to je hrubá strouhanka z jakéhosi japonského chleba. Jednou jsme to zkusili a už nikdy jinak. Chtělo to trochu delší pobyt v troubě, ale už jsme měli hlad. HP
IMAG0323.jpg
IMAG0323.jpg (67.59 KiB) Zobrazeno 5580 krát
Přílohy
IMAG0320.jpg
IMAG0320.jpg (56.26 KiB) Zobrazeno 5580 krát
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: "Smažený" květák bez smažení a vlastně skoro bez práce

Příspěvekod jednorožec » 27 črc 2012, 20:35

To zní dobře.
Asi bych musel odolávat pokušení do těstíčka přidat nastrouhaný tvrdý sýr. I tak by to bylo zdravější, než smažení, ke kterému v naší kuchyni saháme zřídka.

Květák máme oblíben a tak zde uvedu jeden recept. Je jednoduchý jako facka a přitom velice chutný.

jeden pevný květák
máslo, sůl
kastrůlek s pokličkou, do kterého květák pasuje co nejtěsněji

Květák dole trochu seřízneme, aby "seděl", jinak ponecháme vcelku a s košťálem.
Dáme na máslo, osolíme, přiklopíme a na středním plameni necháme dělat. Moc zbytečně nenakukujeme a neupouštíme páru. Zlaté barvy dole se nebojíme, dodá chuť. Je to hotové, když je to hotové. Fakt dobré, tedy pro ty, co mají květák rádi.

Inspirace přišla oklikou, z restaurace Noma v Kodani, kde do toho nějak dávali jehličí, četl jsem. Já tam dám maximálně ždibec kmínu a možná jeden bobkáč, ti se mají s karfiolem rádi.
Uživatelský avatar
jednorožec
Učedník
 
Příspěvky: 23
Registrován: 30 čer 2012, 01:31
Bydliště: Anglie

Re: "Smažený" květák bez smažení a vlastně skoro bez práce

Příspěvekod drobek » 27 črc 2012, 21:04

Sýr? A proč ne? Určitě to bude dobré a rozhodně zkusím oba způsoby. HP
Ten vařený květák na másle - výborně, další do sbírky. CC
My jsme smažený moc nedělali, 1) je to pracné obalit, 2) nějak s věkem už toho omastku moc nemůžu, i když ta chuť mi chybí, přiznávám se.
Máme rádi, aspoň jsme doteď měli, květák v páře uvařený, posypaný strouhankou na másle do zlatova osmahnutou.
Teď mám hned tři recepty na květák tak jak jsme ho ještě naměli. Hurá. BB
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Re: "Smažený" květák bez smažení a vlastně skoro bez práce

Příspěvekod jednorožec » 27 črc 2012, 22:39

květák v páře uvařený, posypaný strouhankou na másle do zlatova osmahnutou

To je klasika. Oblíbený pokrm mé máti, často si ho připomenu. Chutná též střihnutý se zelenými fazolovými lusky, pro mne do měkka uvařenými.
Uživatelský avatar
jednorožec
Učedník
 
Příspěvky: 23
Registrován: 30 čer 2012, 01:31
Bydliště: Anglie

Re: "Smažený" květák bez smažení a vlastně skoro bez práce

Příspěvekod drobek » 28 črc 2012, 00:00

Ano, a k tomu nové brambory a už mi chybí, vlastně přebývá 55 let. :(
Skleróza je nejkrásnější choroba. Nebolí a každý den se člověk dozví něco nového.... (Aurelius Augustinus)
Uživatelský avatar
drobek
Spokojený důchodce
Spokojený důchodce
 
Příspěvky: 1873
Registrován: 17 srp 2010, 14:59
Bydliště: Skalka 1946; 56002 Česká Třebová

Další

Zpět na Bezmasá jídla

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

x